Kontent qismiga oʻtish

Velká Kraš

ZiyoSfera, erkin ensiklopediya
Velká Kraš
Munitsipalitet
Skyline of Velká Kraš
Velká Kraš
Bayroq
Velká Kraš
Gerb
Mamlakat Chexiya
Viloyat [[Olomouc]]
Tuman [[Jeseník]]
Asos solingan 1256
Maydon 21.48 km2 (8.29 kv mi)
Markazi balandligi 252 m
Aholisi
 (2023-01-01)
726
Zichligi auto kishi/km2
Pochta indeks(lar)i 790 58

Velká Kraš (olmoncha: Groß Krosse ) Chexiyaning Olomuk viloyati Yesenik tumanidagi munisipalitetdir. Unda 700 ga yaqin aholi istiqomat qiladi.

Joylashuvi

Velká Kraš – Jesenikdan taxminan 15 kilometr (9 mi) shimolda va 85 km (53 mi) Olomouc shimoliy qismida, Polsha bilan chegarada, Žulová tepaliklari va Vidnava pasttekisligi oʻrtasidagi chegarada joylashgan. Eng baland joyi – Smolny vrch togʻi dengiz sathidan 404 m (1,325 ft) yuqorida joylshgan. Munitsipalitet hududidan Vidnávka daryosi oqib oʻtadi.

Tarixi

Velká Kraš haqida birinchi yozma malumot 1256-yilga tegishli[1].

Ikkinchi jahon urushi paytida nemis bosqinchilari qishloqdagi Stalag VIII-B/344 harbiy asirlar lagerining ikkita majburiy mehnat sublagerini boshqargan. Toʻrt harbiy asir sublagerlar biridan qochishga urinib koʻrgan va nemislar tomonidan oʻldiriladi keyin Vidnava yaqiniga dafn qilingan[2].

1973-yildan 1990-yilgacha Velká Krash Vidnava tarkibiga kirdi[1].

Demografiyasi

Aholining oʻsishi
YilAholi±%
18691 515—    
18801 574+3.9%
18901 621+3.0%
19001 630+0.6%
19101 492−8.5%
19211 573+5.4%
19301 643+4.5%
1950956−41.8%
19611 049+9.7%
1970952−9.2%
1980853−10.4%
1991776−9.0%
2001907+16.9%
2011733−19.2%
2021677−7.6%

Transporti

Velká Kraš mahalliy ahamiyatga ega boʻlgan Yavornik – Lipová-lázně temir yoʻlida joylashgan[3].

Diqqatga sazovor joylari

Eng qimmat yodgorlik Avliyo Florian cherkovidir. Yodgorlik neoklassik uslubda qurilgan. Qurilish 1799-yilda tugatilgan[4]. Velká Krašdagi ikkinchi cherkov 19-asrning boshlariga toʻgʻri keladigan Bibi Maryam cherkovi[5].

Qardosh shaharlar

Velká Kraš egizaklar[6].

Manbalar

  1. ↑ 1,0 1,1 „O obci“ (cs). Obec Velká Kraš. Qaraldi: 2022-yil 24-yanvar.
  2. ↑ „Working Parties“. Lamsdorf.com. 2020-yil 29-oktyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2021-yil 12-noyabr.
  3. ↑ „Detail stanice Velká Kraš“ (cs). České dráhy. Qaraldi: 2024-yil 30-yanvar.
  4. ↑ „Kostel sv. Floriána“ (cs). National Heritage Institute. Qaraldi: 2024-yil 30-yanvar.
  5. ↑ „Kostel ve Velké Kraši čeká oprava“ (cs). National Heritage Institute (2011-yil 3-oktyabr). Qaraldi: 2024-yil 30-yanvar.
  6. ↑ „Partner und Freunde“ (de). Neuburg an der Donau. Qaraldi: 2020-yil 18-sentyabr.

Havolalar